Velikonoční tradice z celého světa
Výjimečně vypustíme pracovní překladatelská témata a povíme vám něco o velikonočních tradicích v různých koutech zeměkoule.
Jak slaví Velikonoce Češi
Začněme u nás doma a povězme si něco o českých Velikonocích.
Mezi naše zvyky patří pomlázka, sousedské návštěvy a spousta malovaných vajíček neboli kraslic.
Dívky tradičně tráví velikonoční neděli barvením vajec, které pak v pondělí dávají chlapcům. Na velikonoční pondělí muži pomlázkou vyšlehají ženy a dívky, aby zůstaly krásné a zdravé.
Pomlázky se pletou z větviček vrb a na koncích jsou ozdobené barevnými stuhami. Muži pomlázky dříve vyráběli sami, ale dnes je většina kupuje.
V Čechách a na Moravě také o velikonočním týdnu jíme mazance, což je sladké pečivo s rozinkami máčenými v rumu, a pečeme velikonočního beránka.
Velikonoce v Nizozemsku
V Nizozemsku lidé zdobí tzv. Paastakken (velikonoční větvičky). Podobně jako u vánočního stromečku na ně věší cukroví, malá dřevěná kuřátka a jiné velikonoční ozdoby.
Velikonoce v Irsku
Na Velký pátek se v Irsku nemá pít alkohol a jíst maso. V tento den mají obchody dokonce zakázáno alkohol prodávat, takže si všichni obvykle udělají zásoby den předem a pořádají párty, na kterých jedí maso i pijí, čímž dávají najevo vzdor vůči církvi a vládě za to, že jim říkají, co mají dělat. O velikonoční neděli děti po mši svaté dostávají velikonoční vajíčka, případně je musejí hledat.
Velikonoce v Anglii
Nejznámějším aspektem anglických Velikonoc je nepochybně velikonoční zajíček. Velikonoční zajíček dětem přináší vajíčka a schovává je v zahradách domů, kde je děti hledají.
Velikonoce v Polsku
V Polsku se slaví tzv. lany poniedzialek (Mokré pondělí). Chlapci polévají dívky vodou a vyšlehávají je pomlázkami z kočiček. Dívky jim to pak oplácejí a provádějí totéž chlapcům v úterý.
Tato tradice se drží i na Ukrajině (Поливаний понеділок), v České republice (oblévačka) i na Slovensku (oblievačka).
Jak vidíte, všude najdete něco zajímavého.
Koneckonců není nic lepšího než se dozvědět něco nového o jiných kulturách.